Jak cvičit co nejefektivněji?

Při posilování je velice důležitá efektivita provádění cviků, pokud se při něm budeme hodně snažit, ještě to neznamená, že dosáhneme kýžených výsledků, po kterých mnozí z nás touží a přejí si jich dosáhnout co nejdříve. Největším škůdcem je nejčastěji právě ona přehnaná snaha a touha po úspěchu. Při provádění jednotlivých cviků často děláme triviální chyby, na něž jsme mnohdy upozorňováni našimi zkušenějšími kolegy.

300x250x4

Míra úspěšnosti našeho tréninku závisí hodně na zvoleném způsobu a metodě postupu při tréninku. Pro to, aby nám rostla svalová hmota a síla, je potřeba doplnit do našeho těla správné množství tuku a bílkovin, které potom při tréninku v organismu pracují a jsou spalovány a přeměňovány na energii, jež zvyšuje objem svalové hmoty.

Jak rychle budou tuky a bílkoviny spalovány souvisí s tím, jakým způsobem posilujeme. Mnoho kulturistů při své cestě za vysněnou postavou volí takzvaný vysoce intenzivní intervalový trénink, o němž si více povíme v následujících řádcích.

Vyzkoušejte vysoce intenzivní intervalový trénink

Tento způsob tréninku využívají zejména kulturisté profesionálové, kteří již vědí, jak správně cviky provádět a v jakém množství si je dávkovat. Pokud jste začátečníci, doporučíme vám, abyste se do tohoto typu tréninku pustili pro jeho obtížnost až po delší době, kdy budete zkušenější, nebo abyste trénovali pod dohledem osobního fitness trenéra nebo zkušenějšího kolegy, jenž má s tímto způsobem posilování aspoň nějaké zkušenosti.

Začátečníci by však v úplných začátcích měli získat dostatečnou kondici, bez níž se ke svalnaté postavě nedostanou. Počátkem všeho je tedy dostatečná kondice, zkušenost, elán a energie. Potom teprve můžete začít s vysoce intenzivním intervalovým tréninkem. Bez patřičné průpravy by se to zvládnout nedalo.

Tento typ tréninku aktivně působí na podkožní tuk, který odbourává a přeměňuje jej na energii a svalovou hmotu. Počítejte s tím, že v začátcích budete mít problém s tím, že budete neustále pociťovat únavu, a to i ve chvílích, kdy budete mít v tréninkovém plánu volné dny, jež jsou určeny pro regeneraci organismu. Vaše tělo totiž bude spalovat i v tomto období klidu.

Pokud jste starší, dávejte si při tomto způsobu posilování pozor, protože vaše tělo již nemusí být tak odolné, jako tomu bylo před několika lety. Vaše zátěž, počet opakování i počet tréninků by měl být nižší a neměli byste se přetěžovat, abyste si neublížili.

Střídání intenzity a intervalů se vyplácí

Své svaly můžete velice snadno šokovat a tím pádem i aktivovat k lepším výsledkům, a to zejména díky neustálému střídání intenzity i intervalů prováděných cviků. Pokud by byl váš trénink jednotvárný, vězte, že by vás během několika okamžiků mohl úplně přestat bavit.

Tímto způsobem patřičně zaktivujete každičký kousek vašeho těla a nenecháte jej zahálet. Intervaly se budou střídat různě a v rozličné intenzitě, nikdy by však neměly přesáhnout meze přiměřenosti. Nejprve si dejte malou rozcvičku, kterou provádějte před každým tréninkem po dobu deseti minut.

Potom se pusťte do samotného cvičení, s vysokým zatížením posilujte maximálně dvacet minut, stejně tak potom se zatížením nižším. Při tomto tréninku dávejte pozor na to, abyste se nepřetáhli.

728x90x2

1

Hrudník Ramena Záda

2

Biceps Předloktí Triceps

3

Lýtka Přední stehna Zadní stehna

4

Břicho Trapézy Zadek